otrdiena, 2024. gada 3. decembris

Skolēnu mācību uzņēmums

Pirms kāda laika Ģimeņu skolu apvienība veica biedru aptauju par vēlmi iesaistīties "Junior Achievement Latvia" piedāvātajā skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) programmā. Šajā programmā skolēni var dibināt mācību uzņēmumus, lai gūtu savu pirmo pieredzi uznēmējdarbībā.

SMU ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē - skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. Skolēniem ar saviem veikumiem ir iespējas piedalīties "JA Latvia" organizētajos tirdziņos, citos tirdziņos vai arī internetā pārdot savas preces un pakalpojumus. Citu bērnu veikumi aplūkojami https://jalatvia.lv/katalogs

Tā kā šāda sadarbība tiek organizēta dažādās skolās, tad mēs kā biedrība izlēmām piedalīties, ļaujot mūsu mājmācību bērniem gūt šādu pieredzi, kur vecāks ir kā atbalstošā persona, veicot atbildīgā skolotāja pienākumus.

Šobrīd no mūsu biedrības  ir izveidoti divi mācību uzņēmumi.

1. Kailaša un Daniela mācību uzņēmums "Jūra Būra"
https://jalatvia.lv/katalogs/juurabuura


2. Henrija un Robina mācību uzņēmums "Radot.Rokām.Kokā."

https://jalatvia.lv/katalogs/radotrokamkoka vai https://www.facebook.com/profile.php?id=61567814924674



Uzdevām puišiem dažus jautājumus, lai tie kalpotu kā iedrošinājums citiem bērniem pievienoties.

Kā radās Tava uzņēmuma ideja?


Kailašs un Daniels:
Atšķirībā no daudziem citiem SMU, mūsu komanda nav no vienas klases, skolas vai pilsētas. Mūs vieno jūra un draudzība, bet mācamies mēs katrs savās mājās. Kailaša vasarnīca ir netālu no Daniela mājas pie jūras.
Ideja radās jau sen. Kailaša tantei pāri Atlantijas okeānam verandā bija dekorācijas no jūras izskalotiem kokiem. Vasarā viņš sāka tādas veidot savai vasarnīcai. Arī Danielam mājās ir jūras koku un akmeņu kolekcijas. Tā mēs izdomājām uzsākt kopīgu uzņēmumu, kas radītu interjera priekšmetus no jūras krastā atrodamiem materiāliem. Mums svarīgas vērtības ir atbildība pret vidi un radošums.

Henrijs:
Man bija vēlme sakrāt naudu saviem sapņu pirkumiem. Sadarbībā ar mammu radās idejas par to, kādas lietas no koka es varētu radīt un pēc tam pārdot. Pirms kāda laika es gāju galdniecības pulciņā, un tur es ieguvu zināšanas un pieredzi. Man patīk izgatavot dažādas lietas no koka, un tas no hobija ir pārvērties par piepelnīšanās avotu.

Kas sagādāja vislielāko izaicinājumu ceļā no idejas līdz SMU?


Kailašs:

Vislielākais izaicinājums ir atrast un veidot komandu, sadarbību, ja esi viens pats, jo jābūt vismaz diviem dalībniekiem. Arī darāmo darbu ir tik daudz, ka labāk ir atrast komandu. Otrs izaicinājums ir vispār atrast laiku produkta izstrādei, ražošanai.
Sāciet meklēt komandu un spēlēties ar produktu ideju!

Henrijs:
Atrast laiku dokumentu aizpildīšanai, dibinot savu SMU. Izdomāt sava uzņēmuma nosaukumu. Radīt reklāmas video un vizītkarti.

Varbūt jau esi guvis kādu pieredzi pārdodot savas radītās preces?


Henrijs:

Jā es jau esmu pārdevis dažus savus izveidotos produktus. Esmu arī mazliet vairāk sapratis, ka nav tikai svarīgi kaut ko uztaisīt, bet svarīgi ir arī to nopārdot; tas reizēm prasa vairāk darba nekā lietas radīšana.

Kādas atziņas vai ieteikumi citiem skolēniem dibinot savu SMU?


Kailašs:

Sāciet meklēt komandu un spēlēties ar produktu idejām un prototipiem jau tagad. Apskatiet informāciju JA lapā par mācību uzņēmuma veidošanu un nosacījumiem.

Henrijs:
Sāc domāt jau tagad par savu unikālo preci un to, kā un kur Tu to pārdosi.

Ko Tu teiktu citiem mājmācību bērniem, vai vajag mēģināt savas idejas realizēt?


Kailašs:

Noteikti mēģiniet realizēt sava uzņēmuma idejas, apmeklējiet "Cits bazārs" skolēnu mācību uzņēmumu tirdziņus un gūstiet iedvesmu darbu uzsākšanai.

Henrijs:
Noteikti! Ļoti daudz vērtīgas mācības esmu jau guvis un arī noteikti vēl gūšu.


Ja vēlaties aplūkot abu jauno uzņēmumu, kā arī citu mācību uzņēmumu radīto, iesakām 7.decembrī no 11.00-17.00 apmeklēt tirdziņu tirdzniecības centrā "Domina shopping", kur pulcēsies liela daļa no šī gada izveidotajiem SMU.
Tur būs iespēja gan apskatīt veikumus un tos iegādāties, gan aprunāties ar bērniem vai citu skolu atbildīgajiem skolotājiem, gan arī uzdot sev interesējošos jautājumus!